Yeni

TSM SAZ ESERLERİ-1

  • K-4
  • TRT
21,00
Favorilere Ekle
Dünya Müziği içinde enstrümantal müziğin çok önemli bir yere sahip olduğu biliniyor. Türk Musikisi içinde ise, genelde "Saz Eseri" olarak tanımlanan sözsüz müziğe özellikle başlangıç yıllarında büyük bir ilgi olduğu, önem verildiği ve bu alanda çok değerli eserler yaratıldığı biliniyor. Ancak zaman içinde bu ilginin, güftelerin geniş halk kitlelerine kolayca ulaşabilme özelliği paralelinde, sözlü musikiye kaydığı görülüyor.

Klasik musikimizin geleneksel saz eseri formu peşrev ve saz semaisidir. 19.yüzyıl sonlarından başlayarak, ara nağmesi, taksim, oyun havası gibi yeni formlar da bu türde kullanılmaya başlamıştır.

Sözsüz eserlerin, genel tanımıyla saz eserlerinin, sanat müziğimizde sözlü eserlerden sonra gelmesine rağmen, varlığı ve önemi yadsınamaz. Nitekim musiki tarihimize baktığımızda, pek çok büyük bestekarın saz musikisinde önemli eserler verdiği görülür. Dini veya din dışı nitelikli bu eserlerin önemli bir bölümü, yazıktır ki, zamanında notaya alınamadığından devri içinde çalınıp dinlenmiş, ancak günümüze ulaşamadan unutulup gitmiştir.

Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu son yıllarda yayın hizmetlerini yürütmek için yaptığı çalışmaların bazılarını, gelen genel talep doğrultusunda, kaynak nitelikli yazılı, sözlü ve görsel materyaller olarak sizlerin de kullanımına sunmaktadır. Bu çalışmaların son örneği olarak Türk Sanat Müziğinin TRT repertuvarındaki seçkin saz musikisi örneklerinden özenle derlediğimiz 202 adet eserin notalarını sunuyoruz

Ürüne ait yorum bulunmamaktadır.

Güvenlik Kodu

İlginizi Çekebilir

Hipotenüs Hipotenüs E-Ticaret Sistemleri İle Hazırlanmıştır.