Yeni

(DVD-77) ERENLERİN İZİNDEN

  • DVD-77
  • TRT
19,50
Favorilere Ekle
Gazi Üniversitesi Türk Kültürü ve Hacı Bektaş Veli Araştırma Merkezi tarafından 1997 yılında projelendirilen 13 bölümlük belgesel program, 1998 - 2000 yılları arasında Gazi Üniversitesi Türk Kültür ve Hacı Bektaş Veli Araştırma Merkezi ve Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından gerçekleştirilmiştir.
Öncelikle çeşitli üniversitelerden bilim insanlarının oluşturduğu bir danışmanlar kurulu ve yapım ekibi ile projelendirilen belgeselin bel kemiğini Hacı Bektaş Veli ve onun öğretileri oluşturmuştur.
Çekimler Anadolu, Orta Asya ve Balkanlar olmak üzere üç kısımda gerçekleştirilmiştir.
Belgeselde; Kazakistan dan Macaristan a uzanan bir coğrafya üzerinde yaklaşık bin yıllık zaman kesitinde oluşturulan maddi ve manevi kültür varlıklarının dünyaya tanıtılması amaçlanmıştır.
Hacı Bektaş Veli nin düşüncelerinin özünü oluşturan yapımda, insanın kendini bilmesi ve tanıması sonra çevreye yönelmesi ile ilgili olarak toplum içinde farkındalık sahibi ve olgun insan olmaya giden yolu göstermek amaçlanmıştır.
" 72 milleti bir nazarla görmek ", " Kendin için istemediğini bir başkası için istememek ",Yaratılanı Yaratandan ötürü sevmek " gibi düşüncelerle evrensel bakış açısına sahip olan zengin kültürümüzün kaynaklarına inmek ve onu çağımıza taşımak insan hakları bakımından büyük önem taşımaktadır. Bu güzelliklerin bütün dünya insanlari ile paylaşılarak geliştirilmesi dünya barışına büyük büyük katkıda bulunacaktır. Yapım üç kıta üzerinde binlerce kilometrekarelik bir alana yayılmış olan maddi kültür varlıklarımızın özünde yatan bu düşünceleri ortaya çıkarmaya dayanmaktadır.
Dinler ve kültürlerarası uzlaşmaya dayanan düşüncelerin yeniden gündeme getirilmesi bakımından yapılan belgesel büyük önem taşımaktadır.

Ürüne ait yorum bulunmamaktadır.

Güvenlik Kodu

İlginizi Çekebilir

Hipotenüs Hipotenüs E-Ticaret Sistemleri İle Hazırlanmıştır.