Yeni

(DVD-46) AVRUPA'DA BİR SULTAN

  • DVD-46
  • TRT
16,00
Favorilere Ekle
"İzlemediyseniz yazık olmuş Yerli belgesellerin en iyilerindende, küçümsenemez bir özelliğiyle diğerlerinden ayrılıyor: zaman içindeki yolculuğunu, kamerasını olayların geçtiği yerlerde dolaştırarak, ya da geçmiş olayları dramatize ederek yapmamış; akıl almaz bir sabırla o döneme, Abdülazizin o seyehatine ait ne kadar elle çizilmiş desen, resim, gravür vs. bulursa toplamış, onları ustalıkla zincirleyip birbirinden ilginç görüntü salkımları oluşturuyor; buna, usturuplu bir efekt düzeninin, filmin akışına ve konunun çeşitli aşamalarına uygun düşürülmüş bir müziği; hem hayli kapsamlı, hem de fazla öen çıkmadan eşlik eden yorumu eklediniz mi, başarının unsurlarını saptamış oluyorsunuz. Türünde yanılmıyorsam ilk, cidden başarılı bir örnekti."

Atilla İlhan

Fransa İmparatoru III. Napoleonun 1867 uluslararası Paris Fuarı açılışında Osmanlı İmparatoru Abdülazizi davet etmesi, diğer büyük devletlerce, Fransanın Osmanlı İmparatorluğu üzerindeki nüfuzunu arttırma çabası olarak görülür. III. Napoleonun bu çabasını boşa çıkartmak amacıyla Büyük Britanya İmparatoriçesi Victoria, Prusya Kralı Wilhelm ve Avusturya İmparatoru Franz Josef peşpeşe yaptıkları davetlerle, Osmanlı Hükümdarını kendi ülkelerinde de ağırlamaktan onur duyacaklarını bildirirler.

Bir anda, Avrupanın en gözde hükümdarı olan Abdülaziz, bütün bu davetleri kabul edip, 21 Haziran 1867 tarihinde çıktığı Avrupa gezisi sırasında, gittiği heryerde olağanüstü ilgi görür.

Bu belgeselde, 47 gün süren gezinin ilginç öyküsü, öncesi ve sonrası ile anlatılmakta: Abdülazizin şahsında, Osmanlı İmparatorluğunun Avrupa gündeminde bukadar öne çıkmasının nedenleri irdelenmekte ve gezinin sonuçları mercek altına alınmaktadır.

Ürüne ait yorum bulunmamaktadır.

Güvenlik Kodu

İlginizi Çekebilir

Hipotenüs Hipotenüs E-Ticaret Sistemleri İle Hazırlanmıştır.